Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mr. Jones intends to retire in 20 years at the age of 65. As yet he has not prov

ID: 2428536 • Letter: M

Question

Mr. Jones intends to retire in 20 years at the age of 65. As yet he has not provided for retirement income, and he wants to set up a periodic savings plan to do this. If he makes equal annual payments into a savings account that pays 4 percent interest per year, how large must his payments be to ensure that after retirement he will be able to draw $30,000 per year from this account until he is 80?

Here is what I'm thinking the answer is:
He is 45 yrs. Old, wants to retire in 20 years. He wants to draw 30k/year for 15 years.
To draw that amount, he needs a total of 450,000
4% interest on 450,000 = 18,000
450,000 – 18,000 = 432,000/20years = 21,600 savings per year

Am I on the right track?

Explanation / Answer

Present value PV= C{1-[1/(1+r)t]}/r 30,000{1-[1/(1+0.04)15]}/0.04 30,000(11.125) 333,552 Future Value FV= C[(1+r)t-1]/r 333,552= C[(1+0.04)20-1]/0.04 C[1.1911]/0.04 C(29.777) C= 333,552/29.777 C= 11,201.66 Savings per year = $11,201.66

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote