The budget for the month of May was for 9,000 units at a direct materials cost o
ID: 2428322 • Letter: T
Question
The budget for the month of May was for 9,000 units at a direct materials cost of $15 per unit.Direct labor was budgeted at 45 minutes per unit for a total of $81,000. Actual output for the month was 8,500 units with $127,500 in direct materials and $77,775 in direct labor expense. The direct labor standard of 45 minutes was obtained throughout the month. Variance analysis of the performance for the month of May would show a(n) (CMA adapted)
a. favorable materials efficiency (quantity) variance of $7,500.
b. favorable direct labor efficiency variance of $1,275.
c. unfavorable direct labor efficiency variance of $1,275.
d. unfavorable direct labor price (rate) variance of $1,275.
Explanation / Answer
Material: SP=$15 SQ=9000 units AP=127500/8500=$15 AQ=8500units Labor: SP=81000/6750=$12 SQ=0.75x9000=6750 hours AP=77775/6375=$12.2 AQ=0.75x8500=6375 hours Since Material SP=Material AP, there will be no material rate variance. Material efficiency variance = (AQ-SQ)xSP = (8500-9000)x15 = $7500 F Labor rate variance = (AP-SP)xAQ = (12.2-12)x6375 = $1275 U Labor efficiency variance = (AQ-SQ)xSP = (6375-6750)x12 = $4500 F (a) and (d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.