Use this info to answer questions 18 through 20: Fixed Expenses Rent $24,000 Sal
ID: 2428136 • Letter: U
Question
Use this info to answer questions 18 through 20:Fixed Expenses
Rent $24,000
Salaries $40,000
Depreciation $13,000
Variable Expenses
Cost of Goods Sold 58% of sales
Supplies 7% of sales
Sales Commissions 5% of sales
18. What is the company's contribution margin ratio?
A. 30%
B. 70%
C. Cannot be determined
19. What is the break-even point in dollars?
A. $77,000
B. $110,000
C. $256,667
20. If the company wants to earn a profit of $35,000, what is the amount of sales the company must achieve?
A. $112,000
B. $145,000
C. $373,333
Explanation / Answer
18. Sales Price (100%) Variable expenses (58+7+5) = 70% CM = 30% B 19. Break-even point in dollars = Fixed expenses / CM = (24000 + 40000 + 13000) / .3 = 77000 / .3 = $256,667 C 20. To earn a profit they must satisfy the following: $35000 in profit = (profit + fixed expenses) / CM = (35000+77000)/.3 = 373,333 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.