Hoi Chong Transport, Ltd, operates a fleet of delivery trucks in Singapore The c
ID: 2427562 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
Answer: Requirement 1:
Change in variable cost per unit=Change in cost/Change in units
=(11660-9072)/(110000-63000)
=2588/47000 Km
=5.506 cents per Km
Fixed cost=Total cost-Variable cost
=11660-(110000*5.506/100)
=11660-6056.6
=5603.4
Variable cost per Km=$6056.6
Fixed cost=$5603.4
Answer:Requirement2
y=$5603.4+$(5.506/100)X
Answer: Requirement 3:
Total annual cost=$5603.4+$(5.506/100)*97000 Km
=10944.22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.