Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $11.52 (2.40 pound
ID: 2426249 • Letter: S
Question
Simba Company’s standard materials cost per unit of output is $11.52 (2.40 pounds x $4.80). During July, the company purchases and uses 2,800 pounds of materials costing $14,280 in making 1,200 units of finished product.
Compute the total, price, and quantity materials variances.
$
Unfavorable, Favorable, Neither favorable nor unfavorable? Materials price variance ____$
Unfavorable, Favorable, Neither favorable nor unfavorable? Materials quantity variance ____$
Favorable, Unfavorable, Neither favorable nor unfavorable?Explanation / Answer
Total Material variance = Actual cost -standard cost
= 14280 - (1200 *2.40* 4.80)
= 14280 - 13824
= 456 U
Material price variance = Actual cost - (AQ *SR)
= 14280 - (2800 * 4.80)
= 14280 - 13440
= 840 U
Material quantity variance = (SR *AQ) - (SR*SQ)
= (4.8 * 2800 ) - (4.8 * [1200*2.4])
= 13440 - 13824
= - 384 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.