37 Wickland Company installs a manufacturing machine in its production facility
ID: 2426210 • Letter: 3
Question
37
Wickland Company installs a manufacturing machine in its production facility at the beginning of the year at a cost of $97,000. The machine's useful life is estimated to be 20 years, or 340,000 units of product, with a $3,000 salvage value. During its second year, the machine produces 13,600 units of product. Determine the machines' second year depreciation under the units-of-production method. (Do not round intermediate calculations.)
$3,760.
$4,700.
$4,850.
$3,880.
$5,000.
Wickland Company installs a manufacturing machine in its production facility at the beginning of the year at a cost of $97,000. The machine's useful life is estimated to be 20 years, or 340,000 units of product, with a $3,000 salvage value. During its second year, the machine produces 13,600 units of product. Determine the machines' second year depreciation under the units-of-production method. (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
cost = 97000
life =20 years
units produced= 13600
total units = 340000
salvage value = 3000
Depreciation = Number of Units Produced/ Life in Number of Units × (Cost Salvage Value)
= 13600 / 340000 * (97000-3000)
= $3760
ANSWER =A) $3760
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.