Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of
ID: 2425798 • Letter: L
Question
Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 40,000 direct labor-hours would be required for the period’s estimated level of production. The company also estimated $561,000 of fixed manufacturing overhead expenses for the coming period and variable manufacturing overhead of $4.00 per direct labor-hour. Logan’s actual manufacturing overhead for the year was $798,862 and its actual total direct labor was 40,500 hours.
Compute the company’s predetermined overhead rate for the year.
Explanation / Answer
Solution-
Y = a + bX
Y = $561,000 + ($4.00)(40,000 direct labor-hours)
Estimated fixed manufacturing overhead = $561,000
Estimated variable manufacturing overhead = $4.00 X 40,000
Estimated variable manufacturing overhead = $160,000
Estimated total manufacturing overhead cost = $561,000 + 160,000
Estimated total manufacturing overhead cost = $721,000
Predetermined overhead rate = estimated total manufacturing overhead / estimated total direct labor-hours
Predetermined overhead rate = $721,000 / 40,000
Predetermined overhead rate = 18.025 per direct labor-hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.