[The following information applies to the questions displayed below.] 1-a. The m
ID: 2425467 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
1-a. The marketing manager argues that a $9,200 increase in the monthly advertising budget would increase monthly sales by $21,000. Calculate the increase or decrease in net operating income.
2-a.
Refer to the original data. Management is considering using higher-quality components that would increase the variable expense by $5 per unit. The marketing manager believes that the higher-quality product would increase sales by 20% per month. Calculate the change in total contribution margin.
[The following information applies to the questions displayed below.]
Data for Hermann Corporation are shown below:Explanation / Answer
Increased net operating Income = 21000 x 40% - 9200
= (800)
1-b Adbertising budhet should not be increased as it results in decrease in operating income
2 Contribution margin = 2900 x 120% x (135 - 86) = 170520
Change in contribution margin = 170520 - 2900 x 54 = 13920
2-b Yes, higher quality component should be used
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.