Spork Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company no
ID: 2425330 • Letter: S
Question
Spork Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13 per grill, and the fixed overhead cost is $30,000 per month. A contract manufacturer has approached the company and offered to supply the grills ready to sell for $85 each. The company management believes that if it accepts this offer, Spork Products will be able to lease unused factory space for $10,000 per month.
Perform a make-versus-buy analysis.
Explanation / Answer
The solution for the above problem is as follows :
Profit if the company manufacures and sells out 1000 units
= sales - contribution - fixed cost
= (1000*140) - ( 1000* (44+22+13) ) - 30,000
= $140,000 - $79,000 - 30000
= $ 31,000
If the company accepts grills which are ready to sell from contract supplier , then company need not incur fixed overhead costs and it has the benefit of leasing the unused factory space for $ 10,000 per month
Therefore profit in this case will be as follows
= 1000*(140-85) + $ 10,000
= 55,000 + 10,000
= $ 65,000
Since profit is more when the company buys the product from the contract manufacturer , so the best option for the Spork products will be to BUY from the contract manufacturer and then sell .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.