Morton Company\'s contribution format income statement for last month is given b
ID: 2424678 • Letter: M
Question
Morton Company's contribution format income statement for last month is given below Sales (49,000 units × $25 per unit) Variable expenses $1,225,000 857,500 Contribution margin Fixed expenses 367,500 294,000 Net operating income $ 73,500 The industry in which Morton Company operates is quite sensitive to cyclical movements in the economy. Thus, profits vary considerably from year to year according to general economic conditions The company has a large amount of unused capacity and is studying ways of improving profits Required: 1. New equipment has come onto the market that would allow Morton Company to automate a portion of its operations. Variable expenses would be reduced by $7.50 per unit. However, fixed expenses would increase to a total of $661,500 each month. Prepare two contribution format income statements, one showing present operations and one showing how operations would appear if the new equipment is purchased. (Round your "Per unit" answers to 2 decimal places.) Morton Company Contribution Income Statement Present Proposed Amount Per Unit Amount Per Unit Sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Net operating income 25.00 17.50 7.50 100% 40 % 60 % $ 1,225,000 $ 100 % $ 1,225,000$ 25.00 10.00 15.00 490,000 735,000 $ 661,500 73,500 70% 857,500 367,500 $ 294,000 73,500 30 % 2. Refer to the income statements in (1) above. For both present operations and the proposed new operations, compute a. The degree of operating leverage Present Proposed Degree of operating leverageExplanation / Answer
part 1 correct!
Part 2 : Operating leverage = Contribution margin ratio
Present = 30%
Proposed = 60%
part 3: Breakeven sales = fixed expenses / Contribution margin ratio
Present = 294,000 / 30% = 980,000
Proposed = 661,500 / 60% = 1,102,500
part 4: Margin of safety = sales - breakeven sales / sales
Present in $ = 1,225,000 - 980,000 = 245,000
present = 1,225,000 - 980,000 / 1,225,000 = 20%
Proposed in $ = 1,225,000 - 1,102,500 = 122,500
Proposed in %age = 1,225,000 - 1,102,500 / 1,225,000 = 10%
Please upload other parts separately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.