Baker Corporation applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-ho
ID: 2424676 • Letter: B
Question
Baker Corporation applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the most recent year, the company based its predetermined overhead rate on total estimated overhead of $81,500 and 2,500 estimated direct labor-hours. Actual manufacturing overhead for the year amounted to $83,650 and actual direct labor-hours were 2,400.
$3,260 underapplied
$3,260 overapplied
$5,410 underapplied
$5,410 overapplied
The overhead for the year was: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) Please show calculations.Explanation / Answer
Estimated Overhead rate per labour hour = $81500/2500=$32.60
Applied Overhead = $ 32.60X 2400 labour hours =$78240
Actual Overhead = $ 83650
Difference between Actual Overhead and Applied Overhead = $ 83650- $ 78240 = $ 5410
Since Applied Overhead < Actual Overhead hence $ 5410 underapplied
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.