Naylor Company had $154,200 of net income in 2013 when the selling price per uni
ID: 2423458 • Letter: N
Question
Naylor Company had $154,200 of net income in 2013 when the selling price per unit was $163, the variable costs per unit were $103, and the fixed costs were $573,600. Management expects per unit data and total fixed costs to remain the same in 2014. The president of Naylor Company is under pressure from stockholders to increase net income by $61,200 in 2014.
(a)
Compute the number of units sold in 2013.
Naylor Company had $154,200 of net income in 2013 when the selling price per unit was $163, the variable costs per unit were $103, and the fixed costs were $573,600. Management expects per unit data and total fixed costs to remain the same in 2014. The president of Naylor Company is under pressure from stockholders to increase net income by $61,200 in 2014.
Explanation / Answer
Selling price per unit = 163
Variable cost per unit = 103
Contribution per unit = Selling Price per unit - Variable cost per unit
= 163-103 i.e 60
Number of units sold in 2013
Desired Sales = Fixed Cost + Profit / Contribution per unit
= (573600+154200)/60
= 12130 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.