Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the beginning of the year, manufacturing overhead for the year was estimated

ID: 2422067 • Letter: A

Question

At the beginning of the year, manufacturing overhead for the year was estimated to be $477,590. At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 29,000 hours, the actual manufacturing overhead for the year was $472,590, and manufacturing overhead for the year was overapplied by $110. If the predetermined overhead rate is based on direct labor-hours, then the estimated direct labor-hours at the beginning of the year used in the predetermined overhead rate must have been:

29,300 direct labor-hours

28,987 direct labor-hours

28,993 direct labor-hours

29,000 direct labor-hours

Explanation / Answer

Estimated manufacturing overhead for the year = $477,590

actual direct labor hours = 29000 hours

Actual manufacturing overhead for the year = $472,590

manufacturing overhead for the year was overapplied by $110

the estimated direct labor-hours at the beginning of the year used in the predetermined overhead rate must have been

rate = 472590/29000 = 16.30

beg = $477590 / 16.30 = 29300

ANSWER = A) 29300 DIRECT LABOR HOURS

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote