Morganton Company makes one product and it provided the following information to
ID: 2421972 • Letter: M
Question
Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations:
The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,200, 23,000, 25,000, and 26,000 units, respectively. All sales are on credit.
The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
The direct labor wage rate is $13 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.80. The fixed selling and administrative expense per month is $62,000.
Question
If the cost of raw material purchases in June is $131,040, what are the estimated cash disbursements for raw materials purchases in July?
(a)The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,200, 23,000, 25,000, and 26,000 units, respectively. All sales are on credit.
(b) Thirty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 70% in the following month. (c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following month’s unit sales. (d)The ending raw materials inventory equals 10% of the following month’s raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound.
(e) Thirty-percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month. (f)The direct labor wage rate is $13 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
(g)The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.80. The fixed selling and administrative expense per month is $62,000.
Question
If the cost of raw material purchases in June is $131,040, what are the estimated cash disbursements for raw materials purchases in July?
Explanation / Answer
RAw materila required for July=23000*2.5*4=$230,000
Raw material required for finished goods=10% of (20% of august sales)
=10%*20%*25000=500 units
material cost required= 500*2.5*4=$5000
Total =230,000+5000=$235,000
Same calcualtion for jun has to be calculated:
RAw materila required for June=9200*2.5*4=$92,000
Raw material required for finished goods=10% of (20% of July sales)
=10%*20%*23000=460 units
material cost required= 460*2.5*4=$4600
Total=92,000+4600=$96,600
Cash disbursement=(.3* july need)+(.7*june needs)
=(.3*235,000)+(.7*96,600)=$138,120
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.