On January 1, 2008, Klinefelter Company purchased a building for $520,000. The b
ID: 2421235 • Letter: O
Question
On January 1, 2008, Klinefelter Company purchased a building for $520,000. The building had an estimated life of 20 years and an estimated residual value of $20,000. The company has been depreciating the building using straight-line depreciation.
b. The company changes to the sum-of-the-years'-digits method. Round your answer to nearest whole dollar.
Depreciation Expense xxxxx
Accumulated Depreciation xxxxx
c. The company discovers that it had ignored the estimated residual value in the computation of the annual depreciation each year.
Accumulated Depreciation xxxx
Retained Earnings xxxxx
(prior period adjustment)
Depreciation Expense xxxxx
Accumulated Depreciation xxxxx
(record depreciation for 2014)
Explanation / Answer
B.
Depreciable value = Purchase price - Residual value = $520,000 - $20,000 = $500,000
Annual depreciation under straight line depreciation = $500,000/20 = $25,000
Depreciation charged up to 2013 = $25,000 * 6 = $150,000
Book value as on January 1, 2014 = $520,000 - $150,000 = $370,000
Depreciable value under sum of years digit method = Book value - Residual value = $370,000 - $20,000 = $350,000
Remaining life = 20 years - 6 years = 14 years
Sum of years digit = 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14 = 105
Depreciation for 2014 = $350,000*14/105 = $46,667
Journal entry:
Depreciation expense $46,667 Debit
Accumulated depreciation. $46,667 Credit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.