On November 21, 2016, a fire at Hodge Company’s warehouse caused severe damage t
ID: 2421188 • Letter: O
Question
On November 21, 2016, a fire at Hodge Company’s warehouse caused severe damage to its entire inventory of Product Tex. Hodge estimates that all usable damaged goods can be sold for $16,000. The following information was available from the records of Hodge’s periodic inventory system:
Calculate the estimated loss on the inventory from the fire, using the gross profit method.
Estimated lost from fire:
Inventory Nov. 1 120000 Net pruchases from Nov 1, to the date of the fire 144000 Net sale from Nov 1, to the date of the fire 224000Explanation / Answer
Calculation of cost of inventory sold:
Net sale 224000
Less: Gross Profit @ 30% 67200
cost of inventory sold: =$156800
Calculation Of Cost of lost inventory due to fire:
Opening stock 120000
Add: Net purchase to the date of fire 144000
Less: cost of inventory sold: 156800
Cost of lost inventory due to fire: = $107200
Estimated loss on the inventory from the fire:
=Cost of lost inventory due to fire - Realised Value from damaged goods
= 107200 - 16000
=$91200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.