Becker Company produces two products, X and Y. The following information is pres
ID: 2420741 • Letter: B
Question
Becker Company produces two products, X and Y. The following information is presented for both products:
X Y
Selling price per unit $40 $25
Variable cost per unit 25 15
Total fixed costs are $275,000.
Required:
a. Calculate the contribution margin for each product.
b. Calculate breakeven point in units of both X and Y if the sales mix is 3 units of X for every unit of Y.
c. Calculate breakeven volume in total dollars if the sales mix is 2 units of X for every 3 units of Y.
Explanation / Answer
Solution-a
Contribution Margin = Selling price per unit - Variable cost per unit
For X:
Contribution Margin = $40 - $25
Contribution Margin = $15
For Y:
Contribution Margin = $25 - $15
Contribution Margin = $10
Solution-b
(3*$15) + (1*$10) = $55
$275,000 / $55 = 5,000 Units
X : 5,000 Units *3 = 15,000 Units
Y: 5,000 Units *1 = 5,000 Units
Solution-c
(2*$15) + (3*$10) = $60
$275,000 / $60 = 4,583.34 Units
X : 4,583.34 Units *2 = 9,166.67 Units*$40 = $366,666.67
Y: 4,583.34 Units *3 = 13,750 Units*$25 = $343,750
Total dollar sales = $366,666.67 + $343,750
Total dollar sales = $710,416.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.