Norman Company sells MP3 players for $60 each. costs are $40 per unit. and costs
ID: 2420674 • Letter: N
Question
Explanation / Answer
21.
New Contribution =50 % of Selling Price =50 x 50%=$25
New fixed Cost=$525,000+$125,000=$650,000
New Break even point in unit = New Fixed Cost/New Contribution per unit
=$650,000/25=26,000
22.
Break even point in unit = Fixed Cost/Contribution per unit
= $66,000/12
=5,500 Units
23.
Contribution Margin Ration= Sales- Variable cost/Sales x 100
=100%-20%=80%
Break Even Point $=Fixed Cost/Contribution Margin Ratio
=12,000/80%
=$15,000
24.
Let ‘s ‘ the sales price
In break even point contribution is equal to fixed cost
Contribution=Sales –variable cost
2500 x s-$55,000=$34,000
2500s=$55,000+$34,000
2500s=$89,000
S=$89,000/2,500=$35.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.