Required: Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods
ID: 2419904 • Letter: R
Question
Required:
Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO.
Hemming Co. repo Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 140 units @ $11.60 = $ 1,624 Jan. 10 Sales 130 units @$41.60 Mar. 14 Purchase 290 units @ $16.60 = 4,814 Mar. 15 Sales 180 units @$41.60 July 30 Purchase 440 units @ $21.60 = 9,504 Oct. 5 Sales 260 units @$41.60 Oct. 26 Purchase 640 units @ $26.60 = 17,024 Totals 1,510 units $ 32,966 570 units
Required:
Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO.
(b) Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using LIFO. (c) Compute the gross margin for each method. rted the following current-year purchases and sales data for its only product.Explanation / Answer
Since, Hemming uses a periodic inventory system, all the calculations will be made at the end of the year and not as and when a purchase or sale transaction occurs.
Using the information provided in the question, we get,
Ending Inventory (Units) = (Beginning Inventory + Units Procured) - Sales = 1,510 - 570 = 940 units
_____________
Part a)
Under FIFO method, the units procured first are sold first. Therefore, the ending inventory will comprise of most latest units. The cost of ending inventory is calculated as follows:
Cost of Ending Inventory = 640*26.60 (From October 26 Purchase) + 300*21.60 (From July 30 Purchase) = $23,504
Cost of Goods Sold = 140*11.60 (Opening Inventory) + 290*16.60 (From March 14 Purchase) + 140*21.60 (From July 30 Purchase) = $9,462
___________
Part B)
Under LIFO method, the units procured last are sold first. Therefore, the ending inventory will comprise of most earlier units. The cost of ending inventory is calculated as follows:
Cost of Ending Inventory = 140*11.60 (From Opening Inventory) + 290*16.60 (From March 14 Purchase) + 440*21.60 (From July 30 Purchase) + 70*26.60 (From October 26 Purchase) = $17,804
Cost of Goods Sold = 570*26.60 (From October 26 Purchase) = $15,162
___________
Part C)
Gross margin is the difference between sales and cost of goods sold.
Total Sales Value = 570*41.60 = $23,712
____________
Gross Margin (FIFO) = 23,712 - 9,462 = $14,250
Gross Margin (LIFO) = 23,712 - 15,612 = $8,550
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.