Bronson Paper Products purchased 10,000 acres of forested timberland in March 20
ID: 2419079 • Letter: B
Question
Bronson Paper Products purchased 10,000 acres of forested timberland in March 2014. The company paid $1,700 per acre for this land, which was above the $800 per acre most farmers were paying for cleared land. During April, May, June, and July 2014, Bronson cut enough timber to build roads using moveable equipment purchased on April 1, 2014. The cost of the roads was $250,000, and the cost of the equipment was $225,000; this equipment was expected to have a $9,000 salvage value and would be used for the next 15 years. Bronson selected the straight-line method of depreciation for the moveable equipment. Bronson began actively harvesting timber in August and by December had harvested and sold 540,000 board feet of timber of the estimated 6,750,000 board feet available for cutting. In March 2015, Bronson planted new seedlings in the area harvested during the winter. Cost of planting these seedlings was $120,000. In addition, Bronson spent $8,000 in road maintenance and $6,000 for pest spraying during calendar-year 2015. The road maintenance and spraying are annual costs. During 2015, Bronson harvested and sold 774,000 board feet of timber of the estimated 6,450,000 board feet available for cutting. In March 2016, Bronson again planted new seedlings at a cost of $150,000, and also spent $15,000 on road maintenance and pest spraying. During 2016, the company harvested and sold 650,000 board feet of timber of the estimated 6,500,000 board feet available for cutting. Compute the amount of depreciation and depletion expense for each of the 3 years (2014, 2015, 2016). Assume that the roads are usable only for logging and therefore are included in the depletion base
2014 2015 2016
Depletion Expense
Depreciation Expense
Explanation / Answer
Year 2014:
Depletion base – Timber
Cost of timber = 1700-800(land cost)*10000 = 9,000,000
Cost of road 250,000
Depletion base 9,250,000
Depletion to be charged for the year = (9250000/6750000)*540000 = $740,000
Removable Equipment:
Depreciation (SLM) = (225000-9000)/15 = $14,400.
Proportionate depreciation =14400*9/12 = $10,800.
Year 2015:
Timber depletion base:
Balance after depletion in 2014 = 8510000
Add: cost of planting seeds 120000
Depletion base for the year 8630000
Depletion = (8630000/6450000)*774000 = $1,035,600.
Depreciation for the removable equipment = $14,400.
Year 2016:
Timber:
Depletion base b/f = $7594400
Add cost of planting seeds = 150000
Depletion base for the year= 7744400
Depletion for the year = (7744400/6500000)*650000 = $774,440.
Depreciation on the removable equipment = $14,400.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.