Question 6: Balley Co. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In
ID: 2418941 • Letter: Q
Question
Question 6:
Balley Co. includes one coupon in each bag of dog food it sells. In return for 3 coupons, customers receive a dog toy that the company purchases for $1.50 each. Balley's experience indicates that 60 percent of the coupons will be redeemed. During 2004, 100,000 bags of dog food were sold, 12,000 toys were purchased, and 45,000 coupons were redeemed. During 2005, 120,000 bags of dog food were sold, 16,000 toys were purchased, and 60,000 coupons were redeemed.
Instructions
Determine the premium expense to be reported in the income statement and the estimated liability for premiums on the balance sheet for 2004 and 2005.
Explanation / Answer
Bags
Toy
Coupon
Estimated coupon redemption
2004
100000
12000
45000
27000
2005
120000
16000
60000
36000
Premium expense reported in income statement
2014 = (45000/3) * $1.50 = $22500
2015 = (60000/3) * $1.50 = $30000
Estimated liability
2014 = $13500
2015 = 18000
Bags
Toy
Coupon
Estimated coupon redemption
2004
100000
12000
45000
27000
2005
120000
16000
60000
36000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.