Martin Company is considering the purchase of a new piece of equipment. Relevant
ID: 2418055 • Letter: M
Question
Martin Company is considering the purchase of a new piece of equipment. Relevant information concerning the equipment follows: (Ignore income taxes.) Compute the payback period for the equipment. (Round your answer to 1 decimal place.) lf the company requires a payback period of 5 years or less, would the equipment be purchased? No Yes Use straight-line depreciation based on the equipment's useful life. Compute the simple rate of return on the equipment. (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.) Would the equipment be purchased if the company's required rate of return is 11%? Yes NoExplanation / Answer
1.a Payback period = Purchase cost / annual cost of saving
= 231,000/38,800
= 5.95
1.b No as the payback period is more than 5 years that is 5.95
2.a deprciation staright line = $231,000/ 11 = $21,000
Simple rate of return = (cost saving - depreciation )/ initial investment
= ( 38,800- 21,000)/ 231,000
= 7.71%
2.b No as the rate of return is 7.71% which is less that required rate of return that is 11%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.