Custom Hunter, Ltd. sells a customized gun pouch that sells for $32.00. The cont
ID: 2417948 • Letter: C
Question
Custom Hunter, Ltd. sells a customized gun pouch that sells for $32.00. The contribution margin ratio on the product is 55%. Last month the company earned $23,320 when 3,475 units were sold. What is total fixed cost? Compute the break-even point in units. Compute the break-even point in sales dollars. How much additional profit would Custom Hunter, Ltd. earn if sales r increases by 30%? Refer to the origin, data. Management is considering price by 10% and increasing advertising by $12,560. If these changes are made, management believes that sales revenue will increase should these by $31,680 changes be made?Explanation / Answer
a) Fixed cost
Contribution - Net income
17.6 * 3,475 - 23,320
= $37,840
B) BEP(units) = fixed cost / contribution per unit
= 37,840/17.6
= 2,150 units
C) BEP (sales) = 2,150 *32 = $68,800
d) Sales revenue increase by 30%
32 *130% = $41.60
Contribution = 41.60 @55% *3,475 = $79,508
Profit increase = 79,508 - (37,840 + 23,320)
= $18,348
e) Increase in sales revenue = $31,680
contribution = $31,680 @55% = $17,424
Increase in income = $17,424 - 12,560 = $4864
yes
a) Fixed cost
Contribution - Net income
17.6 * 3,475 - 23,320
= $37,840
B) BEP(units) = fixed cost / contribution per unit
= 37,840/17.6
= 2,150 units
C) BEP (sales) = 2,150 *32 = $68,800
d) Sales revenue increase by 30%
32 *130% = $41.60
Contribution = 41.60 @55% *3,475 = $79,508
Profit increase = 79,508 - (37,840 + 23,320)
= $18,348
e) Increase in sales revenue = $31,680
contribution = $31,680 @55% = $17,424
Increase in income = $17,424 - 12,560 = $4864
yes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.