Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells

ID: 2417607 • Letter: L

Question

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $45.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $303,750 per year. The company plans to sell 6,000 units this year.

Required: 1. What are the variable expenses per unit? (Round your answer to 2 decimal places.)

2. Use the equation method:

a. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?

b. What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $67,500?

c. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $4.50 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?

3. Repeat (2) above using the formula method.

a. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?

b. What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $67,500?

c. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $4.50 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?

Explanation / Answer

Variable cost per unit = $45 * 70% = $31.5

2)(45 - 31.5 ) x   = 303,750

            x             = 22,500 units

Break even sales 22,500 * 45 = $1,012,500

If wants to earn (45 - 31.5)x =303,750 +67,500

x = 27,500 units

Dollar sale 27,500 *45 = 1,237,500

New break even point

($45 - 27) x        = 303,750

x                          = 16,875 units

Dollar sales = 16875 * 45 = $759,375

3) BEP = fixed cost/ contribtuion per unit

            = 303,750/13.5 = 22,500 units         

Sales = BEP/contribtuion ration = 303,750/30% = $1,012,500

if varible cost reduced by 4.50

then BEP = 303,750/18 = 16,875

Sales = 303,750/ 40% = $759,375

If profit of 67,500 is expected

BEP =371,250/13.5 = 27,500 units

BEP sales = 371,250/30% = 1,237,500

Variable cost per unit = $45 * 70% = $31.5

2)(45 - 31.5 ) x   = 303,750

            x             = 22,500 units

Break even sales 22,500 * 45 = $1,012,500

If wants to earn (45 - 31.5)x =303,750 +67,500

x = 27,500 units

Dollar sale 27,500 *45 = 1,237,500

New break even point

($45 - 27) x        = 303,750

x                          = 16,875 units

Dollar sales = 16875 * 45 = $759,375

3) BEP = fixed cost/ contribtuion per unit

            = 303,750/13.5 = 22,500 units         

Sales = BEP/contribtuion ration = 303,750/30% = $1,012,500

if varible cost reduced by 4.50

then BEP = 303,750/18 = 16,875

Sales = 303,750/ 40% = $759,375

If profit of 67,500 is expected

BEP =371,250/13.5 = 27,500 units

BEP sales = 371,250/30% = 1,237,500

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote