Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Alcide Mining Company purchased land on February 1, 2014, at a cost of $1,190,00

ID: 2417251 • Letter: A

Question

Alcide Mining Company purchased land on February 1, 2014, at a cost of $1,190,000. It estimated that a total of 60,000 tons of mineral was available for mining. After it has removed all the natural resources, the company will be required to restore the property to its previous state because of strict environmental protection laws. It estimates the fair value of this restoration obligation at $90,000. It believes it will be able to sell the property afterwards for $100,000. It incurred developmental costs of $200,000 before it was able to do any mining. In 2014, resources removed totaled 30,000 tons. The company sold 22,000 tons.

Compute the following information for 2014.

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok

  

Cancel

  

(a) Per unit mineral cost.

$

(b) Total material cost of December 31, 2014, inventory

$

(c) Total materials cost in cost of goods sold at December 31, 2014.

$

Explanation / Answer

Solution: Calculation of Per unit mineral cost.:

Land cost                                                             $1190000

Add: restoration obligation cost                           $90000

Less: Salvage value of a property                       $100000

Add: developmental costs                                   $200000

Total Cost                                                         = $1380000

/

estimated total mineral                                        60000 tons

Per unit mineral cost.                                        = $ 23

b). Total material cost of December 31, 2014, inventory:

Total material quantity of December 31, 2014, inventory = quantity of resources removed - quantity of mineral Sold

= 30000 - 22000 = 8000

Total material cost of December 31, 2014, inventory = Quantity of inventory * per unit mineral cost

=8000 * 23 = $ 184000

c). Total materials cost in cost of goods sold at December 31, 2014 =

Quantity of material sold * per unit mineral cost

= 22000 * 23 = $ 506000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote