Series of Compound Interest Techniques The following are several situations invo
ID: 2416184 • Letter: S
Question
Series of Compound Interest Techniques
The following are several situations involving compound interest.
Required:
Using the appropriate table, solve each of the following:
(Click here to access the time value of money tables to use with this problem.)
1.Hope Dearborn invests $40,000 on January 1, 2016, in a savings account that earns interest of 8% compounded semiannually. What will be the amount in the fund on December 31, 2021?
Round your answer to two decimal places.
$
2. Ben Johnson receives a bonus of $5,000 each year on December 31. Beginning on December 31, 2016, he deposits his bonus every year in a savings account that earns interest of 12% compounded annually. What will be the amount in the fund on December 31, 2020, after he deposits his bonus received on that date?
Round your answer to two decimal places.
$
3. Ron Sewert owes $30,000 on a non-interest-bearing note due January 1, 2026. He offers to pay the amount on January 1, 2016, provided that it is discounted at 10% on a compound annual discount basis. What would he have to pay on January 1, 2016, under this assumption?
Round your answer to two decimal places.
$
4. June Stickney purchased an annuity on January 1, 2016, which, at a 12% annual rate, would yield $6,000 each June 30 and December 31 for the next 6 years. What was the cost of the annuity to Stickney?
Round your answer to two decimal places.
$
5. Five equal annual contributions are to be made to a fund, with the first deposit on December 31, 2016. Determine the equal contributions that, if invested at 10% compounded annually, will produce a fund of $30,000 on December 31, 2021.
Round your answer to two decimal places.
$
6. Beginning on December 31, 2017, 6 equal annual withdrawals are to be made. Determine the equal annual withdrawals if $11,000 is invested at 10% interest compounded annually on December 31, 2016.
Round your answer to two decimal places.
$
Explanation / Answer
Requirement 1:
Given data,
Present Value = $40000
Number of years = 6 years
Interest Rate = 8%
Number of Conversions = 2
Applicable Rate, i = 8/2 = 4%
Period, n = 6 *2 = 12
Formula:
Present Value = Future Value *PVIF (i, n)
Future Value = $40000 / PVIF (4%, 12)
Present Value = $40000 / 0.624597
Present Value = $64041.29
Requirement 2:
Given data,
Annuity = $5000
Number of years = 4 years
Interest Rate = 12%
Number of Conversions = 1
Applicable Rate, i = 12%
Period, n = 4 *1 = 4
Formula:
Future Value = Annuity *FVAF (i, n)
Future Value = $5000 * FVAF (12%, 4)
Future Value = $5000 * 4.7793
Future Value = $23896.64
Requirement 3:
Given data,
Future Value = $30000
Number of years = 10 years
Interest Rate = 10%
Number of Conversions = 1
Applicable Rate, i = 10%
Period, n = 10*1 = 10
Formula:
Present Value = Future Value *PVIF (i, n)
Present Value = $30000 * PVIF (10%, 10)
Present Value = $30000 * 0.385543
Present Value = $11566.30
Note: Time doesnt permit me to answer the remaining questions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.