Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2415746 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month’s budget appear below:
Selling price $25 per unit
Variable expenses $12 per unit
Fixed expenses $11,440 per month
Unit sales 1,030 units per month
Required:
1. Compute the company’s margin of safety.
2.
Compute the company’s margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34).
Explanation / Answer
1. Breakeven sales in units = fixed cost/contribution per unit
where, contribution per unit = Sales price per unit - Variable cost
= $25- $12 = $13
Breakeven sales in unit = $11440/$13
= 880 units
Margin of safety = Total sales- Breakeven sales
= 1030-880
= 150 units
2. Margin of safety in % = Margin of safety/total sales *100
= 150/1030 * 100
= 14.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.