Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Litke Corporation issued at a premium of $5,000 a $100,000 bond issue convertibl

ID: 2415602 • Letter: L

Question

Litke Corporation issued at a premium of $5,000 a $100,000 bond issue convertible into 2,000 shares of common stock (par value $20). At the time of the conversion, the unamortized premium is $2,000, the market value of the bonds is $110,000, and the stock is quoted on the market at $60 per share. If the bonds are converted into common, what is the amount of paid-in capital in excess of par to be recorded on the conversion of the bonds?

$65,000

$72,000

$60,000

$62,000

Please provide detail calculation & explanation why the answer is $62,000

$65,000

Explanation / Answer

Bond issue price = 100000+5000=105000

current book value of bonds as $3000 premium is amortized = 105000-3000=102000

Conversion price = 102000 for 2000 shares

par value for 2000 shares = 2000*40=40000

paid in for 2000 = conversion price - par value

= 102000-40000

= 62000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote