Tempe Manufacturing Company makes a single product that is produced on a continu
ID: 2415146 • Letter: T
Question
Tempe Manufacturing Company makes a single product that is produced on a continuous basis in one department. All materials are added at the beginning of production. The total cost per equivalent unit in process in March was $5.80, consisting of $4.20 for materials and $1.60 for conversion. During the month, 9,000 units of product were transferred to finished goods inventory; on March 31, 3,500 units were in process, 10 percent converted. The company uses weighted average costing.
(a) Determine the cost of goods transferred to finished goods inventory.
(b) Determine the cost of the ending work-in-process inventory.
(c) What was the total cost of the beginning work-in-process inventory plus the current manufacturing costs?
Explanation / Answer
a) Cost of goods transfered to finished goods are
Units trasfered X Total Equivalent unit cost
= 9,000 X 5.80
= $52,200
b) Cost of ending inventory
Material = Closing units X %age of completion X Unit cost
= 3,500 X 100% x 4,20
= $ 14,700
Conversion = Closing units X %age of completion X Unit cost
= 3,500 x 10% X 1.60
= $ 560
Total Cost of ending WIP = $14,700 + $560 = $ 15,260
c) Total Cost he beginning work-in-process inventory plus the current manufacturing costs
= $ 52,200 + $ 15,260
= $ 67,460
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.