Scot and Vidia, married taxpayers, earn $191,500 in taxable income and $5,000 in
ID: 2414852 • Letter: S
Question
Scot and Vidia, married taxpayers, earn $191,500 in taxable income and $5,000 in interest from an investment in City of Tampa bonds. (Use the U.S. tax rate schedule for married filing jointly). (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a. If Scot and Vidia earn an additional $91,250 of taxable income, what is their marginal tax rate on this income?
marginal tax rate_____%
b. How would your answer differ if they, instead, had $91,250 of additional deductions?
marginal tax rate_____%
Table 2. Married Filing Joint Taxable Income Tax Brackets and Rates, 2017
Married Filing Jointly or Qualifying Widow(er)
Taxable Income
Tax Rate
$0—$18,550
10% of taxable income
$18,551—$75,300
$1,855.00 plus 15% of the amount over $18,550
$75,301—$151,900
$10,367.50 plus 25% of the amount over $75,300
$151,901—$231,450
$29,517.50 plus 28% of the amount over $151,900
$231,451—$413,350
$51,791.50 plus 33% of the amount over $231,450
$413,351—$466,950
$111,818.50 plus 35% of the amount over $413,350
$466,951 or more
$130,578.50 plus 39.6% of the amount over $466,950
Table 2. Married Filing Joint Taxable Income Tax Brackets and Rates, 2017
Married Filing Jointly or Qualifying Widow(er)
Taxable Income
Tax Rate
$0—$18,550
10% of taxable income
$18,551—$75,300
$1,855.00 plus 15% of the amount over $18,550
$75,301—$151,900
$10,367.50 plus 25% of the amount over $75,300
$151,901—$231,450
$29,517.50 plus 28% of the amount over $151,900
$231,451—$413,350
$51,791.50 plus 33% of the amount over $231,450
$413,351—$466,950
$111,818.50 plus 35% of the amount over $413,350
$466,951 or more
$130,578.50 plus 39.6% of the amount over $466,950
Explanation / Answer
Answer
a ) tax payable on income 191500 = 10367.5 + 25 % * ( 191500 -75301 )
= 39417.25
if scot & vidia earns additional taxable income = 91250
total taxable income = 191500 + 91250
= 282750
tax payable on income 282750 = 51791.50 + 33 % * (282750 - 231451)
= 68720.17
marginal tax rate = 68720.17 - 39417.25 / 282750 - 191500
= 32 %
b )
the additional deduction = 91250
taxable income = 191500 - 91250
= 100250
tax payable on income 100250 = 10367.5 + 25 % * ( 100250 - 75301 )
= 16604.75
margin tax rate = ( 16604.75 - 39417.25 ) / ( 100250 - 191500 )
= 25 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.