Wildhorse Co. establishes a $102,000,000 liability at the end of 2017 for the es
ID: 2414764 • Letter: W
Question
Wildhorse Co. establishes a $102,000,000 liability at the end of 2017 for the estimated site-cleanup costs at two of its manufacturing facilities. All related closing costs will be paid and deducted on the tax return in 2018. Also, at the end of 2017, the company has $51,000,000 of temporary differences due to excess depreciation for tax purposes, $7,140,000 of which will reverse in 2018. The enacted tax rate for all years is 40%, and the company pays taxes of $65,280,000 on $163,200,000 of taxable income in 2017, Wildhorse expects to have taxable income in 2018 Determine the deferred taxes to be reported at the end of 2017 Deferred tax assets 40,800,000 Deferred tax liabilities 20,400,000 SHOW LIST OF ACCOUNTS LINK TO TEXT LINK TO TEXT Indicate how the deferred taxes computed above are to be reported on the balance sheet. Wildhorse Co. Balance Sheet December 31, 2017 Current Assets Deferred Tax Asset 42,400,000 SHOW LIST OF ACCOUNTSExplanation / Answer
Answer
1 ) deferred tax asset = 102000000 * 40 %
= 40800000
2 ) deferred tax liabilities = 51000000 * 40 %
= 20400000
3 ) balance sheet on the year end 31 dec 2017
current asset
deferred tax = 42400000
4 ) income statement for the year end 31 dec 2017
income before income taxes = (12680000 / 0.4) =31700000
income taxes
current tax = 65280000
deferred tax = (10200000+42400000)
= 52600000 = 12680000
net income = 19020000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.