Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2414588 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below. The stockholders' equity of TVX Company at the beginning of the day on February 5 follows Common stock-$10 par value, 150,000 shares authorized, 51,000 shares issued and outstanding Paid-in capital in excess of par value, common stock Retained earnings 510,000 525,000 675,000 $1,710,000 Total stockholders' equity On February 5, the directors declare a 16% stock dividend distributable on February 28 to the February 15 stockholders of record. The stock's market value is $41 per share on February 5 before the stock dividend. The stock's market value is $35 per share on February 28. 2. One stockholder owned 750 shares on February 5 before the dividend. Compute the book value per share and total book value of this stockholder's shares immediately before and after the stock dividend of February 5. (Round your "Book value per share" answers to 3 decimal places.) Before After 33.529 Book value per share Total book value of sharesExplanation / Answer
Solution 2:
Book value per share before stock dividend = Total stockholder's equity / Nos of shares outstanding = $1,710,000 / 51000 = $33.529
Total book value of stockholder's before stock dividend = 750 * $33.529 = $25,147
Nos of shares after stock dividend = 51000 * 116% = 59160 shares
Book value per share after stock dividend = $1,710,000 / 59160 = $28.905 per share
Nos of shares of investor after stock dividend = 750*116% = 870 shares
Total book value of stockholder's after stock dividend = 870 * $28.905 = $25,147
Solution 3:
Market value of investor shares on Feb 5 = 750 * $41 = $30,750
Market value of investor shares on Feb 28 = 870 * $35 = $30.450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.