Figure 12-1 Galaxy Industries manufactures 15,000 components per year. The manuf
ID: 2414494 • Letter: F
Question
Figure 12-1 Galaxy Industries manufactures 15,000 components per year. The manufacturing cost of the components was determined to be as follows: Direct materials $150,000 240,000 90,000 Direct labor Variable manufacturing overhead Total Refer to Figure 12-1. Assume all costs are variable and will go away if the product is not made. An outside supplier has offered to sell the component to Galaxy for $34. If Galaxy Industries purchases the component from the outside supplier, the effect on income because of this change would be a a. $30,000 decrease b. $30,000 increase c. $90,000 decrease d. $90,000 increase 30.Explanation / Answer
Purchase cost = 15000*34= $510000 Effect on income = 510000-480000 = $30000 decrease Option A is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.