An income statement for Sam\'s Bookstore for the first quarter of the year is pr
ID: 2414321 • Letter: A
Question
An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $65. Variable selling expenses are $4 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 3% of sales with the remainder being fixed.
The cost formula for selling and administrative expenses with "X" equal to the number of books sold is:
Sam's Bookstore Income Statement For Quarter Ended March 31 Sales $ 910,000 Cost of goods sold 560,000 Gross margin 350,000 Selling and administrative expenses Selling $ 119,000 Administration 142,000 261,000 Net operating income $ 89,000Explanation / Answer
Answer
Sales = 910000
Selling Price per book = 65
Selling Expense = 119000
Administrative Expense = 142000
Variable Selling Expense per book = 4
Selling and Administrative Expense = Selling Expense + Administrative Expense
Selling and Administrative Expense = 119000 + 142000
Selling and Administrative Expense = 261000
Variable Administrative Expense per book = 3% * Selling Price per book
Variable Administrative Expense per book = 3% * 65
Variable Administrative Expense per book = 1.95
Variable Selling and Administrative Expense per book = Variable Selling Expense per book + Variable Administrative Expense
Variable Selling and Administrative Expense per book = 4.00 + 1.95
Variable Selling and Administrative Expense per book = 5.95
Number of books sold = Sales / Selling Price per book
Number of books sold = 910,000 / 65
Number of books sold = 14000
Variable Selling and Administrative Expense = Variable Selling and Administrative Expense per book * Number of books sold
Variable Selling and Administrative Expense = 5.95 * 14000
Variable Selling and Administrative Expense = 83300
Fixed Selling and Administrative Expenses = Selling and Administrative Expense - Variable Selling and Administrative Expense
Fixed Selling and Administrative Expenses = 261000 - 83300
Fixed Selling and Administrative Expenses = 177700
Cost formula for Selling and Administrative Expenses is:
Y = $5.95 * X + 177700,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.