Use the following data for the next three questions. Roundal calculations to the
ID: 2414293 • Letter: U
Question
Use the following data for the next three questions. Roundal calculations to the whole dollar!) ulations to the nearest On July 1, 2011 Dawn Company purchased a delivery truck for $95,000. The estimated usef life of the truck is five years, during which time it will be driven about 200,000 miles. Estinted residual value is $5,000. 9. If Dawn Company uses the sum-of the years'-digts method of depreciation, he asy expense for 2012 will be: 10. If Dawn Company uses the double-declining-balance method of depreciation, the accu ion balance at December 31, 2011 (after adjusting entries) will be: wn Company uses the straight-line method of depreciation, the book value of the aset 2013, (after adjusting entries), wi ll be: rember 31,Explanation / Answer
Answer = 11) CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER STRAIGHT LINE METHOD Purchase Cost of Machine $ 95,000 Less: Salvage Value $ 5,000 Net Value for Depreciation $ 90,000 Usefule life of the Assets 5 years Depreciation per year = Value for Depreciation / 5 years = $ 18,000 Purchase value of the Machiene = $ 95,000 Depreciation for the year 2011 = $ 18000 X 6 months / 12 months= $ 9,000 Closing Value as for year end 2011 $ 86,000 Depreciation for the year 2012 $ 18,000 Depreciation for the year 2013 $ 18,000 Closing Book Value as for year end December 31, 2013 $ 50,000 Answer = 10) CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER DOUBLE DECLINE METHOD Purchase Cost of Machine $ 95,000.00 Useful Life = 5 years Depreciation per year = $ 19,000.00 (Purchase price / Useful life) Rate of Depreciation = Rate of Depreciation = (1 / 5 Years ) 0.20 or 20% (Depreication / Purchase price ) Double decline deprection rate = 20% * 2 = 40.0% Purchase Value of the Assets $ 95,000.00 Depreciation for the year 2011 @ 40% X 0.5 Year = 20% = $ 19,000.00 Closing balance for the year2011 $ 76,000.00 Answer = Accumulated Depreciation for the year 2011 = 19,000.00 Answer = 09) CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER SUM OF DIGITS METHOD Purchase Cost of Machine $ 95,000.00 Less: Salvage Value $ 5,000.00 Net Value for Depreciation $ 90,000.00 SUM OF DIGITS = 1+2+3+4+5 =15 For the year 2011 , 2012 & 2013 Digits is 5,4 & 3 respectively Depreciation for the year So depreciation for the year 2011 = ($ 90,000 * 5 /15) X 0.5 = $ 15,000.00 Depreciation for the year 2012 For balance of 6 months as first year So depreciation for the year 2012 = ($ 90,000 * 5 /15) X 0.5 = $ 15,000.00 So depreciation for the year 2012 = ($ 90,000 * 4 /15) X 0.5 = $ 12,000.00 Total 27,000.00 Answer = Total Depreciation for the year 2012 = 27,000.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.