Ex. 257 the equipment will have a $1,000 salvage value at the end of its 5-year
ID: 2414209 • Letter: E
Question
Ex. 257 the equipment will have a $1,000 salvage value at the end of its 5-year usefulie k s al estimated that the equipment will produce 100,000 units over its 5-year lie. The equipment used in yr 1 20,000 units, yr 2 25,000 units, yr 3 15,000 units,yr 4 30,000 units and in year5 15,000 units Required: Prepare a schedule showing the cost basis, depreciation rate, depreciation expens and accumulated depreciation for each year under the straight ine, activity method and double declining balance method of depreciation. SL YR DEPRECABLE COST BASE YR ACTMITYExplanation / Answer
Solution:
Cost of equipment = $61,000
Residual value = $1000
Depreciable cost = $61,000 - $1,000 = $60,000
Annual depreciation - SLM = $60,000 / 5 = $12,000
Depreciation rate - SLM = $12,000 / $60,000 = 20%
Depreciation rate - DDB = 20%*2 = 40%
Depreciation Schedule - SLM Date Asset Cost Depreciable Cost Depreciation Rate Depreciation Expense for the year Accumulated Depreciation Book Value 1-Jan-09 $61,000.00 31-Dec-09 $60,000.00 20% $12,000.00 $12,000.00 $49,000.00 31-Dec-10 $60,000.00 20% $12,000.00 $24,000.00 $37,000.00 31-Dec-11 $60,000.00 20% $12,000.00 $36,000.00 $25,000.00 31-Dec-12 $60,000.00 20% $12,000.00 $48,000.00 $13,000.00 31-Dec-13 $60,000.00 20% $12,000.00 $60,000.00 $1,000.00Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.