Acct (ACC-210-099WB) Queation 10 Farley Company reported the following informati
ID: 2413028 • Letter: A
Question
Acct (ACC-210-099WB) Queation 10 Farley Company reported the following information for 2008 October November December $230,000 $220,000 $270,000 purchases $120,000 $128,000 $144,000 Marked out of 2 geted sales udgeted . All sales are on credit. ·Customer amounts on account are collected 50% in the month of sale and 50% in the following month. . Customer amounts on account are collected 50% in the month of sale and 50% in the following month. -Farley purchases and pays for merchandise 60% in the month of acquisition and 40% in the following month. . Accounts payable is used only for inventory acquisitions. How much cash will Farley receive during November? Select one: a. $110,000 b.$245,000 O c. $225,000 d. $220,000 Previous pageExplanation / Answer
SOLUTION
Farley will receive cash of $225,000
Receipt of cash during November-
October sales = $230,000 * 50% = $115,000
November sales = $220,000 * 50% = $110,000
Total receipts = $115,000 + $110,000 = $225,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.