Question 8 3 pts A company is considering purchasing factory equipment that cost
ID: 2412892 • Letter: Q
Question
Question 8 3 pts A company is considering purchasing factory equipment that costs $480,000 and is estimated to have no salvage value at the end of its 8-year useful life. If the equipment is purchased, annual revenues are expected to be $135,000 and annual operating expenses exclusive of depreciation expense are expected to be $39,000. The straight-line method of depreciation would be used If the equipment is purchased, the average rate of return expected on this equipment is 40.0% 7.5% ? 60% ? 15% ? 20% Question 9 3 pts Brady Corp. is considering the purchase of a piece of equipment that costs $20,000. Projected net annual cash flows over the project's life are Year Net Annual Cash Flow $3,000 8,000 15,000 9,000 3 4 The cash payback period is 2.29 years O 2.60 years O 2.40 years O 2.31 yearsExplanation / Answer
8. Answer: 15%
Average rate of return = Average net income/Average investment = $36000/$240000 = 15%
Average net income = Revenues $135000 - Operating expenses $39000 - Depreciation $60000 = $36000
Depreciation =$480000/8 years = $60000
Average investment = (Book value at beginning + Book value at end of useful life)/2 = ($480000 = $0)/2 = $240000
9. Answer: 2.60 years
Cash payback period = 2 + (9000/15000) = 2 + 0.60 = 2.60 years
Year Annual Cash Flow Cumulative cash flow 0 -20000 -20000 1 3000 -17000 2 8000 -9000 3 15000 6000 4 9000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.