A new equipment has been proposed by engineers to increase the productivity of a
ID: 2411075 • Letter: A
Question
A new equipment has been proposed by engineers to increase the productivity of a certain manual welding operation. The investment cost is $25,000, and the equipment will have a market value of $5,000 at the end of a study period of five years. Increased productivity attributable to the equipment will amount to $10,000 per year after operating costs have been subtracted from the revenue generated by the additional production. If MARR is 10%, is investing in this equipment feasible? Use annual worth methodExplanation / Answer
Present value of investment = Current equipment cost -Present value of market value of equipment
= 25000 - 5000*Present value interest factor (10%,5)
= 25000-5000*0.621 = 25000- 3105 = 21895
Present value of cash flows generated from equipment = 10000*Present value annuity factor(10%,5)
=10000*3.79 = 37900
Net present value from equipment = 37900 - 21895 = 16005
Investment in equipment feasible because net present value is positive.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.