Morton Company uses the periodic inventory method and had the following inventor
ID: 2409759 • Letter: M
Question
Morton Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost Total Cost 1/1 Beginning Inventory 100 $4 $400 1/20 Purchase 400 $5 2,000 7/25 Purchase 200 $7 1,400 10/20 Purchase 300 $8 2,400 1,000 $6,200 A physical count of inventory on December 31 revealed that there were 350 units on hand. Assume that the company uses the FIFO method. The value of the ending inventory at December 31 is $__________. Fill in the blank with the appropriate amount. Please give your answer in the following format: EXAMPLE: $3,000.
Explanation / Answer
Calculate value of ending inventory under FIFO :
Units available for sale = 100+400+200+300 = 1000 unit
Cost of goods available for sale = 6200
Ending inventory value = (300*8+50*7) = 2750
The value of ending inventory at december 31 is $2,750.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.