Question Completion Status: QUESTION 12 Clfton Company reports the following ope
ID: 2409007 • Letter: Q
Question
Question Completion Status: QUESTION 12 Clfton Company reports the following operating results for the month of August Sales, $350,000 (5,000 units); variable costs $210,000, increase net income: , and fixed costs, $90,000. Management is considering the following independent courses of action to 1. Increase selling price by 10% with no change in total variable costs or units sold 2. Reduce variable costs to 55% of sales. Required: (Do not hit the tab key, only use the space bar and the enter key) [1] Compute the net income to be earned under each alternative. 2] Which course of action will produce the highest net income? TTT Arial Click Save and Submit to save and submit. Click Save All Answers to save all anaversExplanation / Answer
(1.)
First Alternative:-
By Increasing the Selling price by 10%
a) Sales = $ 385,000 ( increased by 10% ie (350,000*110%))
b) Variable Cost = $ 210,000
c) Fixed Cost = $ 90,000
d) Net Income (a-b-c) = $ 85,000
Second Alternative :-
By Reducing the Variable cost to 55% of Sales
a) Sales = $ 350,000
b) Variable Cost = $ 192,500 (55% of Sales)
c) Fixed Cost = $ 90,000
d) Net Income (a-b-c) = $ 67,500
(2.)
the first alternative of Increasing the Sale price by 10% will produce the highest net income than reducing the Variable cost to 55%of Sales.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.