Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

EXAM 1 12 and 13 K Company ls considering buying a part next year that they curr

ID: 2407553 • Letter: E

Question

EXAM 1 12 and 13 K Company ls considering buying a part next year that they currently make. This year's production costs for 3,300 units were Total Per-Unit Direct labor Variable overhead fixed overhead Total 16,005 11,550 18,150 A company has offered to supply this part for $14.06 per unit. If x Company buys the part, $10,346 of the fxed overhead can be avoided. Aiso if x Company buys the part, it can use the freed-up resources to increase production of another product, resulting in addtional contribution margin of $2,900. Production next year is expected to be 3,700 units Answer Tries 0/3 MacBook Pro 0

Explanation / Answer

12) Analysis :

if X company buy the part instead of making it, it will save = 4403

13) Indifferent point

Manufacturing cost = Purchase cost

11.67X+13246 = 14.06X

2.39X = 13246

X(unit) = 5542 unit

Indifferent point = 5542 units

Make Buy Direct material 12284 DIrect labour 17945 variable overhead 12950 Fixed overhead 10346 Opportunity cost 2900 Purchase cost 52022 Total relevant cost 56425 52022
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote