Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. The Lucy Corporation purchased and used i29 ??? board feet ofinter inrederon

ID: 2406967 • Letter: 1

Question

13. The Lucy Corporation purchased and used i29 ??? board feet ofinter inrederona tetal cost of $1,548,000. Original production hod been budgeted for 22,000 units with a standard material quantity of 5.7 beard feet per unit and a stondard price of $12 per board foot. Actual production was 23,.500 units. Compute the meterial price variance a $0 b. $59400 U c. $59,400 F d. $6,000 u e $6,000 F 14. Refer to question 13 above. Compute the material quantity veriance. a. $63,000 F b. $63,000 U c. $59400 F d. $59,400 u e. $0 i flexible budget for overhead for Eestern Cruiser, Inc. for the month of November Percent of Normal Capacity Units Preduced ? 4500 6250i03 5,000 $16200 18,000 29.800 5,625 875 5,500 Labor Hours (0 8 hrs per unit) Variable Overhead Fixed Overhead $12000 $12000 $12000 During Nevember, Eestern Cruiser actually produced 5,000 incurred were units Achual overhead cests Variable Overhead Fixed Overhead Total Overhead $10,400 $22 400 What are the Variable Overhead Cantrallable Variances and $7,600 F: $0 $4,000 F. So d $4,000F: $2,400U $760OF: $2.400

Explanation / Answer

13)

Budgeted production = 22000 units

Standard material quantity = 5.7 board feet per unit

Standard price = 12 per board feet

Actual price per board feet = Total actual cost/Total actual quantity = 1548000/129000 = 12 per board feet

Material price variance = Change in price*Actual quantity = (12 - 12)*129000 = 0*129000 = 0

Answer is a. $0

14)

Budgeted quantity for actual production = 5.7 board feet * 23500 units = 133950

Actual quantity used = 129000

Standard price = 12 per board feet

aterial quantity variance = Change in quantity*Standard price

= (133950 - 129000)*12 = 59400F

Answer is c. $59,400 F

15)

Actual variable overhead = 10400

Budgeted variable overhead = 18000*(5000/6250) = 18000*0.8 = 14400

Variable overhead controllable variances = 14400 - 10400 = 4000F

Fixed overhead volume variance = Absorbed fixed overhead - Budgeted fixed overhead

= 12000 - 12000 = 0

Answer is c. $4000 F, $0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote