Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Depreciation Methods Gruman Company purchased a machine for $198,000 on January

ID: 2406456 • Letter: D

Question

Depreciation Methods

Gruman Company purchased a machine for $198,000 on January 2, 2016. It made the following estimates:

In 2016, Gruman uses the machine for 2,000 hours and produces 40,000 units. In 2017, Gruman uses the machine for 1,400 hours and produces 32,000 units. If required, round your final answers to the nearest dollar.

Required:

Compute the depreciation for 2016 and 2017 under each of the following methods:

Straight-line method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

Activity method based on hours worked

Activity method based on units of output

For each method, what is the book value of the machine at the end of 2016? At the end of 2017?

Straight-line method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

Activity method based on hours worked

Activity method based on units of output

If Gruman used a service life of 8 years or 15,000 hours and a residual value of $9,000 , what would be the effect on the following under the straight-line, sum-of-the-years'-digits, and double-declining-balance depreciation methods?

Depreciation expense

Straight-line method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

Book value

Straight-line method

Sum-of-the-years'-digits method

Double-declining-balance method

Service life 5 years or 10,000 hours Production 180,000 units Residual value $ 18,000

Explanation / Answer

Part A

Straight line depreciation

Annual depreciation = cost - residual value / estimated life = (198000-18000)/ 5 = 180000/5 = 36000

Depreciation 2016 = 36000

Depreciation 2017 = 36000

Book value 2016 = 198000-36000 = 162000

Book value 2017 = 162000-36000 =126000

Sum-of-the-years'-digits method

1+2+3+4+5 = 15

Depreciation 2016 = 5/15 *(198000-18000) = 60000

Depreciation 2017=4/15* (198000-18000) = 48000

Book value 2016 = 198000-60000 = 138000

Book value 2017 = 138000-48000 = 90000

Double declining balance method

Depreciation rate = 1/estimated life * 2 = 1/5 *2 =40%

Depreciation 2016 = 198000*40% = 79200

Book value 2016 = 198000-79200 = 118800

Depreciation 2017 = 118800*40% = 47520

Book value 2017 = 118800-47520 = 71280

Activity method based on hours worked

Depreciation 2016 = (198000-18000)*2000/10000 =36000

Depreciation 2017 = (198000-18000)*1400/10000 = 25200

Book value 2016 = 198000-36000 = 162000

Book value 2017 = 162000-25200 = 136800

Activity method based on units of output

Depreciation 2016 = (198000-18000)*40000/180000 = 40000

Depreciation 2017 = (198000-18000)*32000/180000 = 32000

Book value 2016 = 198000-40000 =158000

Book value 2017 = 158000-32000 =123000

depreciation for 2016 and 2017 under each of the following methods:

Straight-line method

2016 $36000

2017 $36000

Sum-of-the-years'-digits method

2016 $60000

2017 $48000

Double-declining-balance method

2016 $79200

2017 $47520

Activity method based on hours worked

2016 $36000

2017 $25200

Activity method based on units of output

2016 $40000

2017 $32000

the book value of the machine at the end of 2016 and At the end of 2017

Straight-line method

2016 $162000

2017 $126000

Sum-of-the-years'-digits method

2016 $138000

2017 $90000

Double-declining-balance method

2016 $118800

2017 $71280

Activity method based on hours worked

2016 $162000

2017 $132800

Activity method based on units of output

2016 $158000

2017 $123000

Part B

Straight line depreciation = (198000-18000) / 8 = 22500

Depreciation 2016 = 22500

Depreciation 2017 = 22500

Book value 2016 = 198000-22500 = 175500

Book value 2017 = 175500-22500 = 153000

Sum-of-the-years'-digits method

1+2+3+4+5+6+7+8 = 36

Depreciation 2016 = (198000-18000)*8/36 = 40000

Depreciation 2017 = (198000-18000)*7/36 = 35000

Book value 2016 = 198000-40000 =158000

Book value 2017 = 158000-35000 = 123000

Double declining balance method

Depreciation rate = 1/8 * 2 = 25%

Depreciation 2016 = 198000*25% = 49500

Book value 2016 = 198000-49500 = 148500

Depreciation 2017 = 148500*25% = 37125

Book value 2017 = 148500-37125 = 111375

Depreciation expense

Straight-line method

2016 $22500

2017 $22500

Sum-of-the-years'-digits method

2016 $40000

2017 $35000

Double-declining-balance method

2016 $49500

2017 $37125

Book value

Straight-line method

2016 $175500

2017 $153000

Sum-of-the-years'-digits method

2016 $158000

2017 $123000

Double-declining-balance method

2016 $148500

2017 $111375

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote