Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard
ID: 2406366 • Letter: N
Question
Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $3.70 per pound) $29.60 Direct labor (4 hours at $10.00 per hour) $40.00 During the month of April, the company manufactures 300 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (1,600 pounds) $6,272 Direct labor (1,220 hours) $12,005 Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.
Open Show Work
Total materials variance $UnfavorableNeither favorable nor unfavorableFavorable
Materials price variance $Neither favorable nor unfavorableUnfavorableFavorable
Materials quantity variance $UnfavorableNeither favorable nor unfavorableFavorable
Total labor variance $FavorableUnfavorableNeither favorable nor unfavorable
Labor price variance $UnfavorableNeither favorable nor unfavorableFavorable
Labor quantity variance $Neither favorable nor unfavorableUnfavorableFavorable
Explanation / Answer
workings for calculating veriances :
standred quantity of raw material required for actual production
=300units*8pounds
? =2400pounds
standred hours required for actual production=300units*4hr
? =1200hours
?stander price per unit of raw material=3.7$
? standerd labour cost per hour=10$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.