3. Bakerston Company is a manufacturing firm that uses job-order costing. The co
ID: 2406297 • Letter: 3
Question
3. Bakerston Company is a manufacturing firm that uses job-order costing. The company's inventory balances were as follows at the beginning and end of the year: The company applies overhead to jobs using a predetermined overhead rate based on machine-hours. At the beginning of the year, the company estimated that it would work 33,000 machine-hours and incur $231,000 in manufacturing overhead cost. The following transactions were recorded for the year: raw materials beginning balance $14,000 ending $22,000 WIP beginning $27,000 ending $9,000 finished goods beg $62,000 ending $77,000 • Raw materials were purchased, $315,000 (there were no Indirect Materials at this company). • The following employee costs were incurred: direct labor, $377,000; indirect labor, $96,000; and administrative salaries, $172,000. • Selling costs, $147,000. • Factory utility costs, $10,000. • Depreciation for the year was $127,000 of which $120,000 is related to factory operations and $7,000 is related to selling, general, and administrative activities. • Manufacturing overhead was applied to jobs. The actual level of activity for the year was 31,816 machine-hours. (Hint: you must calculate the predetermined overhead rate per machine hours and use it to apply overhead). Required (3 Points): a. Prepare a schedule of cost of goods manufactured. b. Calculate Cost of Goods Sold (do not close the over- or under-applied Mfg. Overhead). c. Was the overhead underapplied or overapplied? By how much?
Explanation / Answer
Predetermine overhead rate = 231000/33000 = 7 per machine hour
a. Prepare a schedule of cost of goods manufactured
b. Calculate Cost of Goods Sold (do not close the over- or under-applied Mfg. Overhead).
Cost of goods sold = 62000+924712-77000 = 909712
c. Was the overhead underapplied or overapplied? By how much?
Overhead applied = 31816*7 = 222712
Actual overhead = 96000+10000+120000 = 226000
Under applied overhead = 3288
Beginning work in process 27000 Beginning raw material 14000 Raw material purchase 315000 Less; Ending raw material -22000 Direct material used 307000 Direct labour 377000 Manufacturing overhead (31816*7) 222712 Total manufacturing cost 906712 Total cost of work in process 933712 Less: Ending work in process -9000 Cost of goods manufactured 924712Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.