This Question: 1 pt This Quiz: 10 pts possible Mountaintop golf course is planni
ID: 2406258 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt This Quiz: 10 pts possible Mountaintop golf course is planning for the coming season. Investors would like to earn a 12% return e company's $46,000,000 of assets. The company pn any incurs fixed costs to groom the greens and fairways. Fixed costs are projected to be $24,000,000 for the golfing season. About 410,000 golfers are expected each year costs are about $18 per golfer. Mountaintop golf course is a price-taker and won't be able to charge more than its competitors who charge $110 per round of OA. B. ° C. D. Loss of 102%. Profit of 29.83% Loss of 29.83% Profit of 146.59% 20Explanation / Answer
Calculation of Profit/Loss:
Sales (410,000* $ 110) = $ 45,100,000
-Variable cost (410,000* $ 18) = $ 7,380,000
=Contribution margin = $ 37,720,000
-Fixed cost = $ 24,000,000
= Profit = $ 13,720,000
Calculation of profit percentage on Assets:
= Profit/Assets*100 =$ 13,720,000/ $ 46,000,000*100
Profit of = 29.826087% or 29.83 %
So, Answer is B , i.e., Profit of 29.83%
Calculation of Profit/Loss:
Sales (410,000* $ 110) = $ 45,100,000
-Variable cost (410,000* $ 18) = $ 7,380,000
=Contribution margin = $ 37,720,000
-Fixed cost = $ 24,000,000
= Profit = $ 13,720,000
Calculation of profit percentage on Assets:
= Profit/Assets*100
=$ 13,720,000/ $ 46,000,000*100
Profit of = 29.826087% or 29.83 %
So, Answer is B , i.e., Profit of 29.83%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.