A company reported the following cost information for the last fiscal year when
ID: 2405929 • Letter: A
Question
A company reported the following cost information for the last fiscal year when it produced 100,000 units. Direct labor $200,000 Direct materials 100,000 Manufacturing overhead 200,000 Selling and administrative expenses 150,000 All costs are variable except for $100,000 of manufacturing overhead and $100,000 of selling and administrative expenses. Using flexible budgeting, what are the total costs associated with producing and selling 110,000 units?
A. $715,000
B. $450,000
C. $650,000
D. $695,000
Explanation / Answer
Hence Variable cost per unit=$450,000/100,000
=$4.5 per unit
Hence total cost associated with producing and selling 110,000 units=Fixed cost+Variable cost
=$200,000+($4.5*110,000)
=$695000.
NOTE:Variable cost per unit and Total fixed costs do not change with change in units.
Variable cost Fixed costs Direct labor 200,000 - Direct materials 100,000 0 Manufacturing overhead (200,000-100,000)=$100,000 $100,000 Selling and administrative expenses (150000-100,000)=$50000 $100,000 Total $450,000 $200,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.