Problem 6-2A (Part Level Submission) Lorge Corporation has collected the followi
ID: 2405557 • Letter: P
Question
Problem 6-2A (Part Level Submission)
Lorge Corporation has collected the following information after its first year of sales. Sales were $900,000 on 90,000 units; selling expenses $250,000 (40% variable and 60% fixed); direct materials $76,100; direct labor $240,000; administrative expenses $270,000 (20% variable and 80% fixed); and manufacturing overhead $357,000 (70% variable and 30% fixed). Top management has asked you to do a CVP analysis so that it can make plans for the coming year. It has projected that unit sales will increase by 10% next year.
(a)
Open Show Work
SHOW SOLUTION
LINK TO TEXT
(b)
Open Show Work
SHOW SOLUTION
LINK TO TEXT
(c)
Open Show Work
SHOW SOLUTION
LINK TO TEXT
(d)
Open Show Work
SHOW SOLUTION
LINK TO TEXT
(e)
Open Show Work
SAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
Problem 6-2A (Part Level Submission)
Lorge Corporation has collected the following information after its first year of sales. Sales were $900,000 on 90,000 units; selling expenses $250,000 (40% variable and 60% fixed); direct materials $76,100; direct labor $240,000; administrative expenses $270,000 (20% variable and 80% fixed); and manufacturing overhead $357,000 (70% variable and 30% fixed). Top management has asked you to do a CVP analysis so that it can make plans for the coming year. It has projected that unit sales will increase by 10% next year.
Explanation / Answer
Ans. a Step: 1 Calculation of Variable cost of the firm
Current Year Projected Year (Increase by 10%)
Selling Exp. (250000X.40) 100000 110000
Direct material 76100 83710
Direct labour 240000 264000
Admin Exp.(270000X.20) 54000 59400
Manufacturing exp. 249900 274890
Total variable cost 720000 792000
Step 2: calculation of Fixed cost
Selling exp. 150000
Admin exp. 216000
Manufacturing exp. 473100
Total Fixed cost 473100
Contribution margin Statement
Current Year Projected Year
Sales 900000 990000
Less: Variable cost 720000 792000
Contribution margin 180000 198000
Fixed cost 473100 473100
b. Calculation of Break Even points = Fixed cost/PV ratio
PV ratio = Contribution margin/Sales X100
= 180000/900000X100 = 25%
BEP in Value = 473100/.20 = 2365500
sales value per unit = 900000/90000 = 10
Break even points in units = 2365500/10 =236550
c. Target income 200000
Desired sales = (Target income+fixed cost)/PV ratio
= (200000+473100)/.20 = 3365500
d. Margin of safety =(3365500-2365500)/3365500X100=29.71%
e. Calculation of Revised Variable cost
Selling Exp .(250000X.90) 225000
Direct material 76100
Labour 130000
Admin exp 54000
Manufacturing exp (357000X.30) 107100
Total variable cost 592200
Step: 2 Calculation of Fixed cost
Selling cost = 25000
Admin exp = 216000
Manufacturing exp = 249900
Total FC = 490900
Calculation of Contribution margin
Sales = 900000
Less: VC = 592200
Contribution margin = 307800
Contribution margin % = 34.20%
Break Even point = 490900/.3420 = 1435380
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.