Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics.
ID: 2405194 • Letter: E
Question
Eisler Corporation is involved in the business of injection molding of plastics. It is considering the purchase of a new computer-aided design and manufacturing machine for $450,400. The company believes that with this new machine it will improve productivity and increase quality, resulting in an increase in net annual cash flows of $119,012 for the next 6 years. Management requires a 10% rate of return on all new investments.
Click here to view the factor table.
(For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.)
Calculate the internal rate of return on this new machine. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 10.)
Should the investment be accepted?
Explanation / Answer
Initial Investment = $450,400
Annual Net Cash Flows = $119,012
Period of Life = 6 years
IRR Factor = Initial Investment / Annual Net Cash Flows
IRR Factor = $450,400 / $119,012
IRR Factor = 3.78449
Using PVA of $1 table at n = 6, i = 15%
Internal rate of return = 16%
The investment should be accepted as IRR is higher than the required rate of return
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.